Antradienis, 9 rugpjūčio, 2022

Buhalterija bei jos apskaita

Buhalterinės apskaitos paslaugos – tai visuotinės finansinės informacijos apie tam tikrą įmonę, jos operacijas ir įvykius rinkimo ir apipavidalinimo visuma. Šio proceso tikslas yra surinkti ir išgryninti aktualius duomenis apie juridinio asmens veiklą ir pateikti ją tam tikroms institucijoms.

Vis dėl to, nemažai verslininkų tiksliai nežino, ką konkrečiai apibūdina buhalterinės apskaitos paslaugos kai apie jas eina kalba.

Taigi, straipsnyje pakalbėsime apie buhalterines apskaitos paslaugas, pagrindines tokio pobūdžio apskaitos rūšis bei tai kaip keičiasi šių paslaugų reikšmė šiuolaikiniame versle.

Apskaitos rūšys

Kalbant apie pagrindines tokio pobūdžio apskaitos rūšis, ekspertai kaip pagrindines įvardija šias dvi:

  • Finansinė apskaita – pagrindinių finansinių duomenų ir įmonės balanso nustatymas su tikslu tuos duomenis pateikti tokioms atstovybėms kaip valstybinės įstaigos, bankai, taip ir pačios įmonės valdžiai – akcininkams, vadovams ir t.t.
  • Vadybos ir kaštų apskaita – čia jau kalbama apie pagrindinių juridinio asmens duomenų rinkimą su jo kaštais, kitaip tariant ši informacija yra būtina priimti tinkamiems vadybiniams sprendimams ir yra orientuota į įmonės kreditorius, akcininkus ar tuos pačius vadybininkus.

Buhalterinės apskaitos pokyčiai

Buhalterinės apskaitos paslaugos buvo svarbios nuo seniausių laikų. 

Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje pradėjus kurti oficialioms įmonėms tokiu pavidalu kuriuos mes jas žinome šiomis dienomis, tikslingi apskaitos duomenys visuomet leido susidaryti geresnį vaizdą apie įmonę ir pagal juos priimti atitinkamus sprendimus. Būtent tokia buhalterijos rolė išliko iki šiol.

Priešingai nei mano daugelis, buhalterija nėra vien duomenų apie savo įmonę surinkimas ar mokesčių sumokėjimas atitinkamoms šalims. Tai kur kas labiau komplikuotas procesas kurio pagrindą sudaro ataskaitų rengimas, darbuotojų atlyginimų išmokėjimas, išlaidų stebėjimas ar veiklos pelningumo vertinimas.

Buhalterinių paslaugų principai

Tiesa, verta pabrėžti, jog buhalterinių paslaugų principai šiek tiek pasikeitė nuo tradicinių šiais laikais.

Vienas iš pagrindinių pokyčių buvo tai, jog vis mažiau įmonių samdosi vieną darbuotoją pastovaus buhalterio rolei atlikti. Taip yra dėl to, jog kuo toliau, tuo tokio darbuotojo samdymas ir išlaikymas įmonei kainuoja vis daugiau.

Savaime supranta, jog kiekviena įmonė norėdami kaip įmanoma labiau sumažinti savo kaštus ir didinti gaunamą pelną ieško tam tikrų alternatyvų.

Kadangi įmonės veikla nestoja, o buhalteriją vistiek reikia vesti visoms įmonėms, dažniausiai yra pasirenkamas buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančios įmonės pasamdymas. 

Paprastai jos būna sudarytos tik iš patyrusių specialistų, gebančių ne tik efektyviai išspręsti pagrindinius apskaitos niuansus, tačiau gali išspręsti ir sudėtingesnes ir netradicines situacijas.

Apibendrinant

Straipsnyje trumpai aptarėme buhalterinės apskaitos paslaugas. Jų reikšmės įmonėje niekuomet negalima “nurašyti”, kadangi be jos juridinis asmuo apskritai negalėtų funkcionuoti. 

Na, o didėjantys buhalterijos kaštai lėmė tai, jog vis daugiau įmonių ieško kiek kitokių alternatyvų apskaitos klausimams pas save spręsti.

Paruošta pagal: bfcentras.lt informaciją.

Paskutiniai įrašai

Panašios naujienos