Penktadienis, 21 sausio, 2022

Valymo sauga

Cheminės   valymo priemonės  pasižymi didele gausa ir įvairove.  Jas galima suskirstyti į grupes. Cheminėms valymo priemonėms  yra priskiriamos skalbimo,  šveitimo, dažų nuėmimo,  ir   kitos  valymo priemonės,  kurios  yra sudarytos  iš cheminių medžiagų. Kiekvienos iš jų gali veikti aplinką ir žmogaus sveikatą skirtingai.

Tiek skalbiklius, tiek  valiklius gali priskirti prie tokių priemonių, kurios sukelia vidutinio arba didelio lygio pavojus sveikatai ir aplinkai.

Tokios valymo priemonės kaip universalūs valikliai, indų plovikliai,  baldams valyti skirti valikliai yra pavojingos, nes į jų sudėtį tokios cheminės medžiagos kaip amonio hidroksidas, kuris iš esmės yra korozinė medžiaga,  dirginanti odą, kvėpavimo takus, akis, bei perchloretilenas, kuris yra gerai žinomas kaip kancerogenas.  Prie dar pavojingesnių valymo priemonių yra priskiriami indaplovių valikliai ir dezinfekavimo priemonės. Paprastai šios valymo priemonės yra miltelių pavidalo,  kurių sudėtyje yra tokių medžiagų kaip natrio silikatas, natrio trifosfatas,  kartais hipochloratiniai balikliai ar natrio hidroksidas. Tai yra šarminės medžiagos,  kurių ph rodiklis yra tarp vienuolikos ir dvylikos, todėl neatsargiai elgiantis su jomis, jos gali pakenkti žmogaus sveikatai.  Patekus joms į žmogaus vidų, pavyzdžiui į virškinamąjį traktą,  gali sukilti pilvai skausmai, vėmimas ar viduriavimas.  Orkaičių ir grilių valiklius sudaro veikliosios medžiagos,  kurios turi ir ardomąjį  poveikį. Į šių valiklių sudėtį įeina tokios medžiagos kaip natrio ir kalio hidroksidai. Aeroziliniai preparatai yra dar pavojingesni, nes neatsargiai išpurkštas aerozolis gali pasklisti aplinkoje taip, kad sudirgins akis, nosies gleivinę.

Norint  ne tik kokybiškai išvalyti namus ir tuo pačiu kuo  mažiau kenkti  aplinkai,  reikia ne tik tinkamai mokėti  valyti,   bet ir atsakingai rinktis valymo priemones. Lietuvoje  galima rasti dviejų tipų eko  ženklus,  tokius  kaip  „ Tarptautinė Mėlynoji Vėliava“ ir
„Žaliasis Raktas“.   Mažiausiai pavojų sukeliančios valymo priemonės yra iš riebalų ir sodos pagamintas muilas.

Jeigu jums rūpi jūsų ir kitų žmonių sveikata, tai reikėtų prieš perkant kokią nors valymo priemonę, perskaityti etiketes ir ieškoti minėtų eko ženklų. Jeigu juos rasite, tai galite drąsiai rinktis šias valymo priemones, nes tai garantuoja, jog jų  sudėtyje nėra toksiškų ir žmogaus sveikatai pavojingų cheminių medžiagų.

Paskutiniai įrašai

Panašios naujienos